Αρχείο ημέρας 23 Μαρτίου 2020

Και κάτι για τους αγαπημένους μας γονείς…

Καλημέρα αγαπημένοι γονείς!

Είμαι ο δάσκαλος Πληροφορικής του σχολείου, λέγομαι Δημήτρης Παπαζήσης και διδάσκω το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε όλες τις τάξεις, από την Α΄ μέχρι και την ΣΤ΄.

Εύχομαι να είστε όλοι καλά και να έχετε υπομονή και δύναμη!

Από αυτό το διαδικτυακό βήμα θα προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε να περνάμε δημιουργικά το χρόνο μας, γονείς, εκπαιδευτικοί και μαθητές!

Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε μια εργασία με πληροφορίες για εσάς τους γονείς!

Δημιουργήθηκε με το Padlet

Η γελαστή οικογένεια

Αγαπημένα μου παιδιά,

Σας στέλνω το παρακάτω αρχείο «Η γελαστή οικογένεια- γλώσσα-5-1».

Συμπληρώστε το με έναν από τους τρόπους που σας γράφω παρακάτω και ζητήστε από τον μπαμπά ή τη μαμά να το στείλει στο email μου.

ΤΡΟΠΟΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ:

• Κατεβάστε το αρχείο και συμπληρώστε το στον υπολογιστή σας. Αποθηκεύστε τις αλλαγές στο αρχείο και στείλτε το με email.
  • Κατεβάστε το αρχείο στον υπολογιστή σας- αν έχετε εκτυπωτή στο σπίτι- εκτυπώστε το. Συμπληρώστε το και ζητήστε από τη μαμά ή το μπαμπά να το βγάλουν φωτογραφία. Στείλτε μου τη φωτογραφία.
  • Αντιγράψτε σε ένα φύλλο χαρτί το αρχείο, που σας έστειλα, λύστε το, φωτογραφίστε το και στείλτε μου τη φωτογραφία.
  • Λύστε το προφορικά. Ζητήστε από τη μαμά ή το μπαμπά να σας ηχογραφήσουν και στείλτε μου το αρχείο ήχου.

ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤ΄ ? ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ? ΕΝΟΤΗΤΑ 3

Κεφάλαιο 1

Αποτέλεσμα εικόνας για διαβαζω

Να συμπληρώσεις τα κενά των παρακάτω προτάσεων:

α. Η Φιλική Εταιρεία ιδρύθηκε το ??????? στην ?????????? της Ρωσίας από τους ???????????? , ????????????????. και ????????????????.. .

β. Οι Φιλικοί επικοινωνούσαν μεταξύ τους με ????????????????????  ??????????????. .

γ. Το 1818 η Φιλική Εταιρεία μετέφερε την έδρα της στην ???????????????????. .

δ. Ο πρώτος στον οποίο προτάθηκε η ηγεσία της Φιλικής Εταιρείας ήταν ο ????????.. ?????????????? .

ε. Γενικός Έφορος της Φιλικής Εταιρείας έγινε τελικά ο ????????????..  ????????????????.. .

Όταν τελειώσετε, στείλτε μου τις απαντήσεις σας στο tsianik@hotmail.com

Καλημέρα!!!!!

Αγαπητά παιδιά,

Μη ξεχνάτε ότι υπό άλλες συνθήκες θα προετοιμαζόμασταν για την γιορτή της 25ης Μαρτίου. Για να μη ξεχάσουμε λοιπόν τη μέρα της μεγάλης εθνικής μας γιορτής και για να τη συνδυάσουμε με την ελληνική γλώσσα θα πρότεινα:

Κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο ή διαβάστε από το Ανθολόγιο  το ποίημα του Διονύσιου Σολωμού «Ελεύθεροι Πολιορκημένοι» και στη συνέχεια κάντε τις δραστηριότητες που ακολουθούν:

Δραστηριότητες

1. Στην εισαγωγή αναφέρονται οι λέξεις: πολιορκημένοι, αμφιταλαντεύομαι, αβάσταχτος. Αναζητήστε και γράψτε την ερμηνεία τους.
  2. Να συνδυάσετε τις πληροφορίες της εισαγωγής με τον τελευταίο στίχο του ποιήματος. Γιατί λέει ο ποιητής:

«Όποιος πεθάνει σήμερα χίλιες φορές      πεθαίνει»;

3. Κάτω από το ποίημα υπάρχει μια εικόνα. Είναι ένας πίνακας ζωγραφικής του Ευγένιου Ντελακρουά. Τι σχέση έχει αυτός ο Γάλλος ζωγράφος με την ελληνική επανάσταση;

Όποτε μπορέσετε στείλτε μου τις απαντήσεις σας στο bimit@yahoo.gr