Αρχείο ημέρας 4 Μαρτίου 2020

Γιορτή της Αποκριάς: Όλοι μαζί μια παρέα: εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές/ριες!!

Την Παρασκευή 28 του Φλεβάρη 2020, όλοι μαζί σαν μια μεγάλη παρέα, εκπ/κοί, γονείς και μαθητές/ριες γιορτάσαμε την φετινή Αποκριά στην σχολική μας αυλκή!

Πρωτοστάτες στις προετοιμασίες και την οργάνωση τα μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας!

Το γλέντι τα είχε όλα: φαγητό, μουσική παραδοσιακή και μοντέρνα, χορό και πολλές πολλές εκπλήξεις!

Συγχαρητήρια στους γονείς που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα και πρόσφεραν αλμυρά και γλυκά!!

Συγχαρητήρια στα μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων για την άψογη και πλούσια διοργάνωση!!

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ Κ. ΜΙΧΑΛΗ ΤΟΜΤΣΗ

Με αφορμή το έθιμο της πόλης μας « Μπούλες και Γενίτσαροι» και στο πλαίσιο του μαθήματος της Ευέλικτης ζώνης,  η Δ? τάξη του σχολείου μας συνοδευόμενη από την κ.Γιούρου Καλλιόπη  επισκέφθηκε το εργαστήριο των κ.κ. Μιχάλη και Φανής Τόμτση.
 Εκεί ο κ.Μιχάλης αφηγήθηκε στους/στις μαθητές/ριες πώς ξεκίνησε το έθιμο και πώς συνεχίζεται μέχρι σήμερα  και έδειξε στα παιδιά μαζί με την κόρη και τη σύζυγό του όλα τα μέρη της στολής του Γενίτσαρου καθώς και πώς κατασκευάζεται ο "πρόσωπος".
Τα παιδιά έδειξαν εξαιρετικό ενδιαφέρον και συγκινήθηκαν από όσα έμαθαν. Τα αγόρια της τάξης εξέφρασαν όλα την επιθυμία να συμμετέχουν κι αυτά στο δρώμενο του χρόνου και όλοι μαζί οι μαθητές/ριες έφτιαξαν μία ευχαριστήρια κάρτα για την όμορφη φιλοξενία στο εργαστήρι τους!