Όλα τα άρθρα του/της Ελένη Τσάντζου

ΤΑ ΓΙΟΡΤΙΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑΣ ΜΑΣ- ΨΗΦΙΣΤΕ ΤΟ ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ!

Είμαστε μαθητές και μαθήτριες της Στ τάξης του 6ου Δημοτικού Σχολείου Νάουσας.

Κατά τη διάρκεια της καραντίνας του 2020 και λίγο πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς γράψαμε τα δικά μας παραμύθια!

Είμαστε πολύ χαρούμενοι που αυτή τη στιγμή διαβάζετε αυτές τις γραμμές!

Είμαστε ενθουσιασμένοι γιατί θα διαβάσετε τα παραμύθια μας! 🙂

Είναι πολύ σημαντικό για εμάς να μάθουμε πώς θα σας φανούν!

Διαβάστε τα  λοιπόν και μετά ψηφίστε το πιο πρωτότυπο, το πιο αστείο και το πιο συγκινητικό παραμύθι!

Ψηφίστε το παραμύθι με τις ομορφότερες εικόνες και το ωραιότερο μήνυμα, αυτό με  τον αγαπημένο σας  ήρωα ή την αγαπημένη σας ηρωίδα!

Στο τέλος του άρθρου θα βρείτε  μία ΦΟΡΜΑ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ με τους τίτλους των παραμυθιών μας.

Καλή Διασκέδαση!

ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΜΑΣ

(Κάντε κλικ στις εικόνες των παραμυθιών για να τα διαβάσετε!)

Η ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΜΑΣ

(Κάντε κλικ πάνω στην εικόνα για να μπείτε στη φόρμα ψηφοφορίας!)

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ

Στην ιστοσελίδα  «Ένα κείμενο, μία εικόνα» η συγγραφέας,  Γιώτα Κοτσαύτη και η εικονογράφος, Αθηνά Πετούλη δημιούργησαν -και γενναιόδωρα διέθεσαν σε όλους-  πρωτότυπες καρτέλες αναπαραγωγής παραμυθιακού λόγου. Αυτές τις καρτέλες αξιοποίησε η νηπιαγωγός, Τάνια Μάνεση και δημιούργησε  διδακτικά σενάρια κατάλληλα για το Νηπιαγωγείο.

Όλα μας τα παραμύθια είναι εμπνευσμένα από τις παραπάνω δημιουργούς!

Γράφτηκαν κατά τη διάρκεια της καραντίνας το χειμώνα του 2020  στο πλαίσιο ενός εξ αποστάσεως σχεδίου εργασίας που οργάνωσε και υλοποίησε η δασκάλα  της τάξης μας, Τσάντζου Ελένη. (σχέδιο εργασίας 1σχέδιο εργασίας 2)

Τα παραμύθια που διαγωνίζονται

δεν είναι τα μοναδικά, που γράψαμε.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ ΕΔΩ!

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ,

ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ  ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ!!

ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΠΛΕΝΩ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ

Πριν ξεκινήσεις το παιχνίδι κάνε κλικ κάτω αριστερά στο κουμπί:

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ Γ2 ΤΑΞΗΣ (21/3/2020)

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνω ότι από Δευτέρα 23/3/2020 αρχίζουν για την Γ2 τάξη τα μαθήματα ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Αρχικά και μέχρι να οριστικοποιηθεί από το Υπουργείο Παιδείας ο τρόπος και τα μέσα της σύγχρονης και ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης θα χρησιμοποιήσουμε:

Σας παρακαλώ να ελέγχετε καθημερινά τα email σας.

Άμεσα και πριν τη Δευτέρα, 23/3/2020, θα αποσταλούν στα email σας αναλυτικές οδηγίες για τον τρόπο που θα λειτουργήσει η εξ αποστάσεως εκπαίδευση για τους μαθητές και τις μαθητριές μου!

Εύχομαι να είστε όλοι γεροί και αισιόδοξοι!

Ας δούμε όλο αυτό που μας συμβαίνει σαν ευκαιρία! Ευκαιρία να έρθουμε πιο κοντά αλλιώς!

Πολλά φιλιά και μια αγκαλιά στα πιτσιρίκια μου!

? Παιδάκια, τα λέμε εξ αποστάσεως τη Δευτέρα! ?