Αρχείο ημέρας 6 Μαΐου 2023

Δράσεις μετάβασης: Μία μέρα ως γυμνασιόπαιδο!

Την Παρασκευή 5 του Μάη 2023, στο πλαίσιο υλοποίησης του σχεδίου δράσης με θέμα «Την διευκόλυνση της μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο» οι μαθητές και μαθήτριες των ΣΤ1 και ΣΤ2 τάξεων του σχολείου μας, συνοδευόμενοι/ες από την Διευθύντρια και τους δύο υπεύθυνους δακάλους των τάξεων, επισκεφτήκαμε το 3ο Γυμνάσιο, για να ζήσουμε μία ολόκληρη σχολική μέρα ως γυμνασιόπαιδες!

Κάναμε προσευχή στο προαύλιο του Γυμνασίου μαζί με όλα τα άλλα παιδιά και αφού μας υποδέχτηκαν ακούσαμε από τον Διευθυντή τις καθιερωμένες ανακοινώσεις που αφορούσαν καθημερινά ζητήματα.

Στη συνέχεια χωριστήκαμε σε δύο τμήματα και παρακολουθήσαμε μαθηματικά με την κ. Σαλώμη με θέμα την στατιστική επεξεργασία δεδομένων, την απόδοσή τους σε ποσοστά και τις γραφικές απεικονίσεις (ραβδογράμματα) της έρευνας. Σε όλη τη διάρκεια του μαθήματος, τα παιδιά του Δημοτικού συμμετείχαν απαντώντας σε ερωτήσεις, σε κλίμα ιδιαίτερα φιλικό και οικείο.

Το δεύτερο τμήμα ασχολήθηκε με την φιλόλογο κ. Αλεξάνδρα με το θέμα του νέου περιβάλλοντος στο Γυμνάσιο και πώς οι μαθητές /ριες το αποδίδουν ως χρώμα, ως εποχή, ως συναίσθημα, ως φυσικό φαινόμενο κ.ά. Στο τέλος, μετά από συζήτηση τα παιδιά του Δημοτικού έφτιαξαν μια ιστορία με θέμα το νέο σχολείο, αναδεικνύοντας πλούσια συναισθήματα χαράς, αγωνίας, περιέργειας….

Στο διάλειμμα επισκεφτήκαμε το κυλικείο, φάγαμε, ήπιαμε και αφού δυναμώσαμε και ξεκουραστήκαμε, συμμετείχαμε στο μάθημα φυσικής αγωγής! Παίξαμε μικτούς σε σύνθεση αγώνες βόλεϋ, ποδοσφαίρου και μπάσκετ στα γήπεδα της σχολικής αυλής, με την βοήθεια της γυμνάστριας κ. Κατερίνας!

Η εμπειρία μας αυτή ολοκληρώθηκε με την συμμετοχή μας στο μάθημα της τεχνολογίας, όπου είδαμε πάρα πολλές και ενδιαφέρουσες κατασκευές των μαθητών/ριών του γυμνασίου και παρακολουθήσαμε ομάδες παιδιών να φτιάχνουν το έργο τους!

Πριν την αποχώρησή μας επισκεφτήκαμε και την βιβλιοθήκη του Γυμνασίου όπου ο Διευθυντής κ. Γιάννης μας ενημέρωσε για το νέο πλαίσο λειτουργίας του σχολείου, τα μαθήματα, το ωράριο, τις απουσίες, την αξιολόγηση, τα προγράμματα και τις εκπαιδευτικές επισκέψεις!

Ήταν για όλες και όλους μας μια μοναδική, χρήσιμη και ενδιαφέρουσα εμπειρία, που μας δόθηκε η ευκαιρία και δυνατότητα να ζήσουμε μία ημέρα ως γυμνασιόπαιδα!!