Επιμόρφωση με θέμα τις αναγνωστικές δυσκολίες

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία η ενδοσχολική και διασχολική  επιμόρφωση, διάρκειας 30 ωρών, που υλοποίησε το σχολείο μας με θέμα την » Διερεύνηση και αντιμετώπιση των αναγνωστικών δυσκολιών – μέθοδος Κολοβός». Την επιμόρφωση που είχε βιωματικό χαρακτήρα, ανέλαβε ο υπεύθυνος του Τμήματος Ένταξης του σχολείου μας κ. Γιώργος Κολοβός , που επινόησε την μέθοδο «Κολοβός» και την παρακολούθησαν 4  εκπαιδευτικοί και μια κοινωνιολόγος. Ευχαριστούμε πολύ  όλες τις συμμετέχουσες και φυσικά ένα τεράστιο ευχαριστώ στον αγαπημένο συνάδελφο και φίλο κ. Γιώργο Κολοβό για την κατάθεση ψυχής που δίνει σε κάθε ευκαιρία που καλείται να βοηθήσει εκπαιδευτικούς, παιδιά και γονείς. Όπως και επίσημα έχουμε υποστηρίξει είναι απαραίτητο να δημιουργηθεί σε κάθε σχολείο ένας μικρός πυρήνας εκπαιδευτικών που θα διδαχθεί βιωματικά την μέθοδο «Κολοβός» και θα αποτελεί την ομάδα άμεσης παρέμβασης  στην αντιμετώπιση δυσκολιών ανάγνωσης και όχι μόνο! Με την ευχή να εισακουστεί η πρόταση  μας και από τα θεσμικά μας όργανα, σάς ευχόμαστε  ένα όμορφο, ξέγνοιαστο και δημιουργικό καλοκαίρι!!