Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο: Ο ρόλος της οικογένειας

Την Τετάρτη 31 του Μάη 2023 το απόγευμα στις 6 έγινε στο σχολείο μας η προγραμματισμένη συνάντηση με τους γονείς των παιδιών της ΣΤ τάξης με θέμα τον ρόλο της οικογένειας και του σχολείου στην διευκόλυνση της μετάβασης στο Γυμνάσιο.

Στην κατάμεστη από γονείς αίθουσα της ΣΤ τάξης έκαναν εισηγήσεις:

-για το ρόλο του σχολείου στην μετάβαση και το πρόγραμμα μετάβασης που υλοποιεί τα τελευταία 5 χρόνια το σχολείο, από την Διευθύντρια κ. Λαφάρα Αναστασία

-για το ρόλο της οικογένειας στην μετάβαση, από την κοινωνιολόγο κ. Γεώργου Σοφίας από την «Πρόσβαση»

-για το νέο πλαίσιο λειτουργίας και οργάνωσης του 3ου Γυμνασίου από την υποδιευθύντρια κ. Μπουνόβα Σαλώμη

Στη συνέχεια ακολούθησε μια πολύ γόνιμη και χρήσιμε συζήτηση πάνω σε θέματα που έθεσαν με ερωτήσεις οι γονείς.

Η συνάντηση έκλεισε με την επίσκεψη στον μπουφέ που πρόσφερε το σχολείο με καφέ και κεράσματα.