Αρχείο ημέρας 11 Μαρτίου 2024

Δράσεων μετάβασης συνέχεια… Αυτή τη φορά αφορούν την μετάβαση των μαθητών και των μαθητριών της ΣΤ τάξης στο Γυμνάσιο! Σήμερα το πρωί η Διευθύντρια κ. Αναστασία Λαφάρα, μαζί με τα παιδιά της ΣΤ τάξης επισκεφτήκαμε το 3ο Γυμνάσιο και  με την δασκάλα τους κ. Τσάντζου Ελένη για να γνωρίσουμε τους χώρους και το πλαίσιο λειτουργίας του γυμνασίου. Συναντηθήκαμε και μιλήσαμε με τον Διευθυντή κ. Κώστα Παραστατιδη, την  κ. Μάρθα Καρβουνίδου και την μαθηματικό κ. Σαλώμη Μπουνόβα. Παράλληλα συμμετείχαμε σε πρόγραμμα   που επιμελήθηκαν η ψυχολόγος κ. Τηλενικη Κυριακή και η κοινωνική λειτουργός κ. Χριστίνα Κοπαντση, με  κοινές βιωματικες δράσεις κατανόησης του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού και ορθής αντιμετώπισης του!! Στο πρόγραμμα συμμετείχαν και τα παιδιά της Ε τάξης του σχολείου μας με τον δάσκαλο  τους κ. Αχλιώπα Μανώλη. Αδιαμφισβήτητα, ήταν για τα παιδιά μας μιά πολύ χρήσιμη εμπειρία μετάβασης από το δημοτικό στο γυμνάσιο, που ξεδιπλώθηκε σε γόνιμο έδαφος καλλιέργειας δεξιοτήτων επικοινωνίας, κατανόησης και συνεργασίας! Ευχαριστούμε εκπαιδευτικούς και μαθητές/ριες του 3ου  Γυμνασίου Νάουσας για την διαχρονική συνεργασία… και για τα όμορφα  μαρτάκια που μας χαρίσατε!!!