Αρχείο ημέρας 4 Μαρτίου 2024

Η ΕΔΥ ρωτάει «Γέμισες το κουβαδάκι σου»;

Στις 29/01/2024, 5/2/2024, 12/2/2024 τα μέλη της ΕΔΥ του σχολείου μας, η ψυχολόγος κ. Ματίνα Αργυρίου και η κοινωνική λειτουργός κ. Σοφία Κυριακίδου υλοποίησε στην Γ τάξη, βιωματικό πρόγραμμα ενδοσχολικής επιμόρφωσης με τίτλο «Εσύ έχεις γεμίσει το κουβαδάκι σου»;

Σκοπός του προγράμματος είναι προαγωγή της ψυχοσυναισθηματικής υγείας των μαθητών/ριών και η αναγνώριση και αποδοχή των συναισθημάτων τους.

Επιμέρους στόχοι του προγράμματος είναι η εύρεση εναλλακτικών τρόπων δράσης που ενισχύουν την καλή συμπεριφορά, πχ να κάνουν θετικά σχόλια, να μοιράζονται, να βοηθούν, να μιλούν, να λένε συγνώμη αναγνωρίζοντας το λάθος!

«Κατασκήνωση» με την ΕΔΥ

Η «Κατασκήνωση» είναι μια βιωματική δράση που έχει σκοπό να βοηθήσει τους/τις μαθητές/ριες να κατανοήσουν πως οι ομάδες/κοινότητες θεσπίζουν νόμους και κανόνες για να προστατεύσουν τα ανθρώπινα δικαιώματα!

Επιμέρους στόχοι:

Η πρόληψη συγκρούσεων, η προστασία δικαιωμάτων, η θέσπιση κανόνων με δημοκρατικό τρόπο.

Το παραπάνω βιωματικό πρόγραμμα υλοποίησαν στις 4-03-2023, τα μέλη της ΕΔΥ του σχολείου μας, η ψυχολόγος κ. Ματίνα Αργυρίου και η κοινωνική λειτουργός κ. Σοφία Κυριακίδου με τα παιδιά της Γ τάξης, στο πλαίσιο υποστήριξης των σχεδίων δράσης και εργαστηρίων δεξιοτήτων με ενδοσχολικές επιμορφώσεις του σχολείου.