Μαθαίνοντας για το έθιμο και το δρώμενο «Γενίτσαροι και Μπούλες»

Την Τρίτη 12 του Μάρτη 2024 υποδεχτήκαμε με χαρά στο σχολείο μας τον κ. Νικόλα Ταμπακιάρη, φοιτητή που ντύνεται από πολύ μικρός μπούλα και τιμά το έθιμο, συμμετέχοντας ενεργά στο δρώμενο της Νάουσας ¨Γενίτσαροι και Μπούλες».

Ο κ. Ταμπακιάρης μίλησε στα παιδιά των Α και Β τάξεων για το δρώμενο και την Ναουσαίικη παράδοση και έδειξε την φορεσιά της μπούλας. Επίσης μέσα από συζήτηση και προβολή βίντεο και φωτογραφιών συζήτησε και μοιράστηκε με τα παιδιά τα συναισθήματα που ο ίδιος νιώθει όταν ντύνεται μπούλα και χορεύει στους δρόμους της πόλης κατά τη διάρκεια της Αποκριάς στη Νάουσα!

Μια κόμη πολύ σημαντική επιμόρφωση των μικρ΄ψων μαθητών/ριών μας που πολλοί από αυτούς συνεχίζουν την παράδοση με καμάρι και λεβεντιά!

Ευχαριστούμε τον κ. Ταμπακιάρη για την πολύ χρήσιμη και ενδιαφέρουσα ενημέρωση!