Πρόγραμμα πρόληψης της σχολικής βίας στο 3ο Γυμνάσιο Νάουσας

Στο πλαίσιο εορτασμού της πανελλήνιας ημέρας κατά του σχολικού εκφοβισμού και της σχολικής βίας, στις 7 του Μάρτη 2024, συμμετείχαμε από κοινού με το 3ο Γυμνάσιο Νάουσας σε πρόγραμμα   που επιμελήθηκαν η ψυχολόγος κ. Τηλενίκη Κυριακή και η κοινωνική λειτουργός κ. Χριστίνα Κοπάντση, με  κοινές βιωματικές δράσεις κατανόησης του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού και ορθής αντιμετώπισης του!! Στο πρόγραμμα συμμετείχαν α παιδιά των Ε και Στ τάξεων του σχολείου μας με τον δάσκαλο  τους κ. Αχλιώπα Μανώλη, την κ. Τσάντζου Ελένη και τη Διευθύντρια. Αδιαμφισβήτητα, ήταν για τα παιδιά μας, εκτός των άλλων μια πολύ χρήσιμη εμπειρία μετάβασης από το δημοτικό στο γυμνάσιο, που ξεδιπλώθηκε σε γόνιμο έδαφος καλλιέργειας δεξιοτήτων επικοινωνίας, κατανόησης και συνεργασίας! Ευχαριστούμε εκπαιδευτικούς και μαθητές/ριες του 3ου  Γυμνασίου Νάουσας για την διαχρονική συνεργασία… και για τα όμορφα  μαρτάκια που μας χάρισαν!!!