«Ελεύθερη έκφραση – Η Τέχνη μας ενώνει»- Επιμόρφωση:Blending with art

Οι μαθητές/τριες του Σχολείου μας τον μήνα Νοέμβριο συμμετέχοντας στη δράση «Blending with art» αποτύπωσαν το καλλιτεχνικό τους ταλέντο σε ομαδικές δημιουργίες! Χωρισμένοι σε ομάδες ζωγράφισαν ελεύθερα σε ενιαίο καμβά. Οι ομάδες μίας τάξης άφηναν ημιτελή τα έργα τους (σε προκαθορισμένο χρονικό όριο), τα οποία έπρεπε να συνεχίσουν οι ομάδες μίας άλλης τάξης. Έτσι, τα έργα αποτέλεσαν στην τελική τους μορφή ελεύθερες ομαδικές δημιουργίες όλων των μαθητών/τριών όλων των τάξεων του Σχολείου μας. Οι καμβάδες των ομάδων ενώθηκαν σε ένα ενιαίο έργο, το οποίο αναρτήθηκε σε τοίχο του Σχολείου και οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν και να σχολιάσουν το τελικό αποτέλεσμα που απέδωσε η καλλιτεχνική τους συνεργασία. Σε όλη αυτή την διαδικασία βοήθησε η συνεργασία με την εκπ/κό Εικαστικών, που κατά τακτά χρονικά διαστήματα παρουσίαζε θεωρητικά και πρακτικά δεξιότητες απαραίτητες για την εικαστική έκφραση των παιδιών σε επίπεδο τάξης, π.χ δημιουργία πορτραίτου, κυβισμό, ελεύθερο σχέδιο, σκίτσο, αφηρημένη μοντέρνα έκφραση κλπ. Η ομαδική ζωγραφιά που προέκυψε κατενθουσίασε και ικανοποίησε το σύνολο των μαθητών/τριών, που με απερίγραπτη λαχτάρα και χαρά αναζητούσαν την προσωπική τους ¨πινελιά¨ στην ομολογουμένως ευφάνταστη και καλαίσθητη ζωγραφιά που συνδημιούργησαν!