Μαθαίνοντας για το αίμα…που χαρίζει ζωή!!

Την Τρίτη 25 του Απρίλη, υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας την νοσηλεύτρια του νοσοκομείου Νάουσας κ. Ευθυμία Τορμπαντώνη, για να συζητήσουμε και να ενημερωθούμε για το αίμα που χαρίζει τη ζωή και τον θεσμό της αιμοδοσίας, ως μια ύψιστη πράξη εθελοντισμού και προσφοράς στον συνάνθρωπο!

Η ενημέρωση έγινε στο πλαίσιο υλοποίησης του σχεδίου δράσης με θέμα τον εθελοντισμό.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Δ΄ και Ε΄ τάξεων μέσα από μια εξαιρετική παρουσίαση ενημερώθηκαν για τα συστατικά του αίματος και τα όργανα που το παράγουν στον ανθρώπινο οργανισμό, τις ασθένειες που μεταδίδονται με το αίμα και τον τρόπο που αναπληρώνεται όταν κάποιος δίνει αίμα.

Συζήτησαν για τον θεσμό της αιμοδοσίας και τα οφέλη τόσο στον αιμοδότη όσο και στο άτομο που δέχεται το αίμα.

Ήταν μια πολύ ευχάριστη και ωφέλιμη συνάντηση που τα παιδιά έδειξαν να την απόλαυσαν!

Στο τέλος αποτύπωσαν όλα αυτά που έμαθαν και …εικαστικά: