Ενδοσχολική επιμόρφωση, με θέμα την διαφοροποιημένη διδασκαλία- παραδείγματα

Την Τρίτη 2 Σεπτεμβρίου και την Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου 2022, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα την διαφοροποιημένη διδασκαλία, με εισηγήτρια την Διευθύντρια κ. Αναστασία Λαφάρα, συνολικής διάρκειας 6 διδακτικών ωρών.

Αρχικά παρουσιάστηκε το θεωρητικό πλαίσιο, που αφορά ορισμό, σκοπό και στόχους της διαφοροποιημένης διδασκαλίας, τα μέσα, οι στρατηγικές και το περιεχόμενο της διαφοροποίησης. Στην συνέχεια αφού παρουσιάστηκαν παραδείγματα συζητήθηκε η αναγκαιότητα να υιοθετήσει ο/η εκπ/κός την διαφοροποιημένη διδασκαλία και τα οφέλη σε μαθητές/ριες και στο σχολικό κλίμα που απορρέουν από αυτό. Κοινή πεποίθηση όλων υπήρξε ότι τα νέα δεδομένα οδηγούν στην αναγκαιότητα χρήσης της διαφοροποιημένης διδασκαλίας, σε συνδυασμό βέβαια και με άλλες διδακτικές προσεγγίσεις που σέβονται τις ανάγκες των μαθητών/ριών, τον ρυθμό μάθησης, το κοινωνικο-οικονομικό περιβάλλον των μαθητών/ριών, αναδεικνύοντας ταυτόχρονα τον /την εκπ/κό ως διευκολυντή, διαμεσολαβητή και εμπνευστή στα μονοπάτια της γνώσης και της μάθησης.