Η επίσκεψη μας στην » Οδύσσεια «

Την Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων συνοδεία των δασκάλων επισκεφτηκαμε το θεματικό πάρκο «Οδύσσεια» , στη Θεσσαλονίκη, στον πολυχώρο του Νοησις.

Η περιήγηση περιελάμβανε παρουσιάσεις και πληροφορίες για το ταξίδι του Οδυσσέα και επισκέψεις σε χώρους που αντιπροσώπευαν σημαντικούς σταθμούς του ταξιδιού.

Οι χώροι αυτοί ήταν κατάλληλα διαμορφωμένοι με πλούσια σκηνικά αλλά και άτομα που έπαιζαν το ρόλο του ξεναγού, ντυμένα με στολές που παρέπεμπαν στην μυθολογία!

Στην είσοδο του χώρου ήταν ο Δούρειος Ίππος, φτιαγμένος από ξύλο πάνω ακριβώς από την πόρτα!

Τα βασικά πρόσωπα που συνάντησε ο Οδυσσέας, όπως η Κίρκη, οι Σειρήνες, η Σκύλα και η Χάρυβδη, ο Πολύφημος κ.α. ήταν φτιαγμένα με τη βοήθεια της ρομποτικής και έκαναν βασικές κινήσεις!

Τα παιδιά έδειξαν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και το διασκέδασαν! Στο τέλος πήραν κι ένα μικρό δωράκι έκπληξη!!!