Κατηγορίες άρθρων

45678910
11121314151617
252627282930

2Οι μαθητές και οι μαθήτριες της  Δ΄ τάξης του σχολείου μας μαζί με τη δασκάλα τους, Τσάντζου Ελένη παρουσίασαν την Τετάρτη 6 Ιουνίου στον Πολυχώρο Πολιτισμού Βέτλανς το βιβλίο τους με θέμα: «Παναγία η Μητέρα του Χριστού».

3

Οι σπουδαιότεροι σταθμοί της ζωής της Θεοτόκου από τη σύλληψή Της μέχρι και την Κοίμησή Της, η απόδοση της μορφής Της στην βυζαντινή αγιογραφία,  το ιστορικό πολλών θαυματουργών εικόνων Της και τέλος η συμβολή Της στους Αγώνες των Ελλήνων για ελευθερία και ανεξαρτησία είναι τα τέσσερα μέρη ενός βιβλίου 64 σελίδων, που έγραψαν και παρουσίασαν οι μικροί μαθητές.

Η εκδήλωσή τους πλαισιώθηκε από αφηγήσεις, τραγούδια, προβολή εκατοντάδων θαυματουργών εικόνων Της και από μια μικρή ταινία, που δημιούργησαν οι μαθητές μαζί με τη δασκάλα τους.

Σαν μικροί επαγγελματίες αφηγητές- παρουσιαστές, σαν από καιρό έτοιμοι χορωδοί με αγγελικές φωνές ενθουσίασαν και συγκίνησαν το κοινό, που παρακολούθησε τη μικρή τους γιορτή.

Είθε η Μεγαλόχαρη να προστατεύει όλα τα παιδάκια του κόσμου και τα παιδιά μας, που την τίμησαν με την εκδήλωσή τους.

Παρακάτω παρατίθεται μέρος του υλικού που προβλήθηκε στη γιορτή.

100 ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ – ΔΥΟ ΥΠΕΡΟΧΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΤΗ ΧΑΡΗ ΤΗΣ

ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΣ (μαθητική ταινία)

ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΒΡΩ Σ’ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ (εργασία της τάξης – τραγούδι του Σταμάτη Σπανουδάκη)

Τα σχόλια έχουν κλείσει.