Ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα «Η έκφραση & η διαχείριση των συναισθημάτων των παιδιών»

Στα πλαίσια  της ενδοσχολικής επιμόρφωσης τόσο των εκπ/κών όσο και των γονιών που αποτελούν σημαντικούς παράγοντες λειτουργίας της σχολικής κοινότητας, οι Σύλλογοι Διδασκόντων 6ου και 10ου Δ. Σχ. Νάουσας, με τη συνεργασία του Σχολικού Συμβούλου κ. Σταγιόπουλου Πέτρου,  διοργάνωσαν ημερίδα με θέμα «Η έκφραση και διαχείριση των συναισθημάτων των παιδιών». Η ημερίδα έγινε στο 6ο Δ. Σχ. την Δευτέρα 28 Μαίου 2012, το απόγευμα. Στην εκδήλωση  παρευρέθησαν γονείς και εκπ/κοί των δύο σχολείων, καθώς και ο Σχολικός Σύμβουλος. Στην αρχή καλωσόρισαν οι δύο Δ/ντές όλους όσοι τίμησαν με την παρουσία τους την εκδήλωση, που πραγματικά ήταν πολλοί! Την εκδήλωση χαιρέτησε ακολούθως ο  κ. Σταγιόπουλος , ενώ στη συνέχεια μίλησε η ψυχολόγος και στέλεχος της Πρόσβασης κ. Φανή Μπασιούρη με θέμα «Η συναισθηματική αγωγή των παιδιών: Ο ρόλος της οικογένειας¨. Η εκδήλωση συνεχίστηκε με την εισήγηση της Δ/ντριας του 6ου Δ.Σ. Νάουσας κ. Λαφάρα   Αναστασίας με θέμα «Το σχολείο ως πλαίσιο ανάπτυξης, έκφρασης και διαχείρισης των συναισθημάτων των παιδιών: Ο ρόλος τους/της εκπ/κού». Ακολούθησε συζήτηση πάνω σε θέματα που προέκυψαν και ετέθησαν από γονείς και εκπ/κούς και η εκδήλωση έκλεισε με ένα καφέ και τα κατάλληλα συνοδευτικά στο χώρο του σχολείου, φτιαγμένα από τα χεράκια των εκπ/κών!!  Κατά κοινή ομολογία, περάσαμε ένα ευχάριστο και δημιουργικό απόγευμα: γνωριστήκαμε καλύτερα μεταξύ μας, γονείς και εκπ/κοί, ακούσαμε, ρωτήσαμε, αναρωτηθήκαμε, μάθαμε, προβληματιστήκαμε …. και στο τέλος δώσαμε ραντεβού την επόμενη σχολική χρονιά, πιο ώριμοι, με οδηγό και τον ενθουσιασμό της πρώτης μας συνάντησης σε επίπεδο επιμόρφωσης γονιών και εκπ/κών!!!