Αρχείο μηνός Ιούνιος 2021

Διδακτική επίσκεψη στο Δίον…

Την Τρίτη 14 Ιουνίου 2021 οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ τάξης με την συνοδεία της υπεύθυνης δασκάλας κ. Τσαντζου Ελένης και της Διευθύντριας κ. Λαφάρα Αναστασίας, επισκέφτηκαν το μουσείο στο Δίον Πιερίας.

Στη συνέχεια επισκέφτηκαν την παραλία του Κορινού στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος Helmepa, Προστασία της θαλάσσιας ζωής.Παιδια και εκπαιδευτικοι έζησαν, τηρώντας όλα τα μέτρα προστασίας για τον κορονοιο όμορφες και δημιουργίκες στιγμές!

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ

Στο πλαίσιο υλοποίησης εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο «Γυμνάσιο ερχόμαστε», για την ομαλή μετάβαση των μαθητών/τριών της Στ΄ τάξης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, η Ψυχολόγος, κ. Κυριακή Τηλενίκη και η Κοινωνική Λειτουργός , κ. Ελένη Καλαϊτζοπούλου, μέλη της ομάδας ΕΔΕΑΥ του Σχολείου μας, σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό της Στ΄ τάξης, κ. Τσάντζου Ελένη και τη Διευθύντρια του σχολείου κ. Λαφάρα Αναστασία, πραγματοποίησαν στην αίθουσα της Στ΄ τάξης, δράσεις διεπιστημονικής παρέμβασης.

Στόχοι των δράσεων ήταν οι μαθητές/τριες της Στ΄ τάξης:

• Να εκφράσουν σκέψεις, ανησυχίες και συναισθήματα, φόβους, ελπίδες και όνειρα σχετικά με το μεγάλωμά τους και το πέρασμα στο Γυμνάσιο.
  • Να μάθουν χρήσιμες πληροφορίες για το νέο τους σχολείο.
  • Να ευαισθητοποιηθούν σε δεξιότητες, που μπορούν να δράσουν προστατευτικά στο μεγάλωμά τους, να αναγνωρίσουν δυνατά τους σημεία και αδυναμίες και να κινητοποιηθούν, μέσα σε μια ατμόσφαιρα σεβασμού, ομαδικότητας και ενδιαφέροντος.

Μετάβασης συνέχεια… τραγουδώντας στα αγγλικά παρέα με τα νήπια

Συνεχίζοντας τις δράσεις μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό, η Διευθύντρια, η κυρία της Α τάξης κ. Ψυριδιυ Κατερίνα και η εκπαιδευτικός Αγγλικής γλώσσας κ. Γιουρου Πόπη, υποδέχτηκαν στην σχολική αυλή τα νήπια με την νηπιαγωγό κ. Νικολάου Τζένη.

Τα παιδιά της Β τάξης τραγούδησαν στα νήπια με υπέροχες θεατρικές κινήσεις αγγλικά τραγούδια. Στη συνέχεια επανέλαβαν όλοι μαζί με τα νήπια το τραγούδι, που εξέφραζε τα συναισθήματα των παιδιών με παιγνιώδη τρόπο!

Για μια ακόμη φορά όλοι μαζί παρέα, δάσκαλοι, νήπια και μαθητές/ριές του Δημοτικού έζησαν στιγμές χαράς με πολύ παιχνίδι και τραγούδι!!