«Παιχνίδι και μαθηματικά»

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2014 θα διεξαχθεί ο διαγωνισμός «Παιχνίδι και μαθηματικά» της Ελληνικής Μαθηματικής εταιρίας, στα δημοτικά σχολεία που έχουν δηλώσει συμμετοχή κατά τις ώρες 8:15-10:15 π.μ.

Όσες και όσοι από σας  επιθυμούν να εξασκηθούν σε ασκήσεις προηγούμενων ετών μπορούν να ανοίξουν τους παρακάτω συνδέσμους :

2007- Θέματα και λύσεις

2008- Θέματα και λύσεις

2009- Θέματα

2009- Λύσεις

2010- Θέματα

2010- Λύσεις

2011- Θέματα Ε?

2011- Θέματα ΣΤ?

2011- Λύσεις ΣΤ

Θέματα και οι λύσεις του 6ου διαγωνισμού.

Ε΄ δημοτικού

ΣΤ? δημοτικού

Και για αυτούς που νομίζουν πως τα καταφέρνουν? προτείνουμε και μερικά θέματα από τον Ιαπωνικό Διαγωνισμό Μαθηματικών για παιδιά έως 12 ετών.

Επίσης στη σελίδα Μαθηματικά της Φύσης και της ζωής υπάρχουν θέματα του διαγωνισμού μαθηματικών Ε? & ΣΤ? δημοτικού, προσαρμοσμένα στο ύφος και το περιεχόμενο των σχολικών βιβλίων.

Θέματα από το διαγωνισμό μαθηματικών Καγκουρό υπάρχουν επίσης:

Β? τάξη

Γ?-Δ? τάξεις

Ε?-ΣΤ? τάξεις καθώς και εδώ

Τις σελίδες με τα θέματα παλαιότερων ετών τις δανειστήκαμε από τον ιστοχώρο του 2ου Δ.Σ. Αλιβερίου και του 2ου Δ.Σ. Ρεθύμνου