Δράσεις μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Την Τρίτη 10 του Μάη 2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ τάξης του σχολείου μας, με την συνοδεία της Διευθύντριας κ. Αναστασίας Λαφάρα, και των δασκάλων κ. κ. Αχλιώπα Μανώλη και Τσαλιγοπούλου Κατερίνας, επισκέφτηκαν το 3ο Γυμνάσιο Νάουσας, πρωί πρωί, συμμετέχοντας από κοινού με το Γυμνάσιο στις ακόλουθες δράσεις μετάβασης:

1.Συμμετοχή στην πρωινή προσευχή – καλωσόρισμα

2.Παρακολούθηση του μαθήματος της γλώσσας στην Α τάξη του Γυμνασίου, από την φιλόλογο κ. Αλεξάνδρα Τούσια

3.Παρακολούθηση μαθηματικών στην Β τάξη του Γυμνασίου από την μαθηματικό και Υποδιευθύντρια κ. Μπονόβα Σαλώμη

4.Επίδειξη πειραμάτων φυσικής από τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ τάξης του Δημοτικού στην Β τάξη του Γυμνασίου.

5. Ενημέρωση από τον Διευθυντή κ. Βαρθολομαίου Ιωάννη για τους κανόνες λειτουργίας του Γυμνασίου.

Τις δράσεις μας παρακολούθησε η Συντονίστρια κ. Παπαγεωργίου Αικατερίνη.

Μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί έδειξαν να απολαμβάνουν την επικοινωνία και συνεργασία στις δράσεις μετάβασης. Τα παιδιά εξοικειώθηκαν γρήγορα με το νέο περιβάλλον του Γυμνασίου και απενεχοποίησαν τους φόβους και τις αγωνίες τους!