3o Παιδαγωγικό Συνέδριο Ημαθίας: «Γράψε το δικό σου παραμύθι»

3ο Παιδαγωγικό Συνέδριο Ημαθίας δια ζώσης στην Νάουσα 1-2 Οκτωβρίου 2021, με θέμα την εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Με ιδιαίτερη χαρά και τιμή συμμετείχαν δύο μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων του 6ου Δ.Σ. Νάουσας, οι κ.κ. Λαφάρα Αναστασία, Διευθύντρια και Ελένη Τσάντζου, Δασκάλα, με την εισήγηση: «Γράψε το δικό σου παραμύθι» .

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Γράψε το δικό σου παραμύθι» υλοποιήθηκε με την βοήθεια της ψηφιακής σχολικής βιβλιοθήκης μας (e- βιβλιοθήκη μας) εξ αποστάσεως, με τα παιδιά της έκτης τάξης του 6ου Δ.Σ. Νάουσας, μέσα στην καραντίνα του 2020 – 2021!

Οι μαθητές/ριες μας έγραψαν διαδικτυακά τα δικά τους μοναδικά και εκπληκτικά παραμύθια με την πένα της δημιουργικής γραφής, την παραμυθοτράπουλα, τα φανταστικά διώνυμα του Ροντάρι και τις καρτέλες από την ιστοσελίδα δημιουργικής γραφής, «Ένα κείμενο μια εικόνα«.

Με ένα απλό κλικ στους συνδέσμους μπορεί κανείς να περιηγηθεί:

στη σχολική μας βιβλιοθήκη και στα παραμύθια των παιδιών

στο διαγωνισμό δημιουργικής γραφής στον οποίο συμμετείχαν τα παιδιά μας με τα παραμύθια τους

στα αποτελέσματα του διαγωνισμού και στις απονομές βραβείων στον χρυσό, τον αργυρό και τον χάλκινο παραμυθά μας

στα τεύχη με τις ιστορίες που έπλασαν οι μαθητές/τριες μας με τα φανταστικά διώνυμα του Ροντάρι:

τεύχος 1

τεύχος 2

τεύχος 3

τεύχος 4

Επίσης για όσους/ες εκπαιδευτικούς το επιθυμούν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα μαζί με όλο το υλικό του είναι διαθέσιμο ΕΔΩ!

Η ΕΙΣΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ

Το 6ο Δ.Σ.Νάουσας στο 3ο Παιδαγωγικό συνέδριο Ημαθίας