Αρχείο ημέρας 5 Απριλίου 2024

Φυτεύουμε τα ανοιξιάτικα κηπευτικά μας!

Αρχές Απριλίου 2024, αφού ξεριζώσαμε ό,τι είχε απομείνει από τη ρόκα που είχαμε φυτέψει και αφού όλοι μαζί, αλλά κυρίως τα παιδιά της Δ΄ τάξης έσκαψαν το έδαφος μέσα στο θερμοκήπιο, φυτέψαμε ντοματιές, πιπεριές, αγγουριές κολοκυθιές και καρότα, προσμένοντας να σταθούμε τυχεροί να προλάβουμε μέχρι τις 10 Ιουνίου 2024 να μαζέψουμε έστω και λίγους καρπούς. Εδώ στο βορρά στην Μακεδονία, αυτό θα είναι λιγάκι δύσκολο , όπως ήδη έχουμε ενημερωθεί από τον γεωπόνο γονέα του σχολείου μας! Παρόλα αυτά τα παιδιά ήθελαν να το δοκιμάσουν … με την ελπίδα ότι ίσως να το δούμε να συμβαίνει!

Τα νήπια τραγουδούν και παίζουν παντομίμα….αλλά αγγλιστί!!

Στο πλαίσιο της ομαλής μετάβασης των νηπίων στο δημοτικό σχολείο, τον Απρίλιο 2024, η εκπ/κός αγγλικής κ. Γιούρου Καλλιόπη, συζήτησε με τα νήπια για τα συναισθήματα που νιώθουν τα παιδιά! Είδαν βίντεο, εικόνες και με τη βοήθεια της μασκότ, τραγούδησαν στα αγγλικά το τραγούδι των συναισθημάτων, κάνοντας και παντομίμα!

Μια δράση πολύ ευχάριστη για τα τα παιδιά, πλούσια σε συναισθηματικό επίπεδο κατανόησης των συναισθημάτων τους!

Γιορτάζοντας την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου, στη σχολική μας βιβλιοθήκης

Με χαρά υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας, τον αγαπημένο φίλο, γονέα και συγγραφέα κ. Δάμτσιο Γιώργο, για να τον γνωρίσουμε καλύτερα, μέσα από το πλούσιο συγγραφικό του έργο! Με αφορμή την «Φεγγαρόπετρα», ένα συναρπαστικό βιβλίο του Γιώργου, τα παιδιά συνεργάστηκαν, διασκέδασαν και πρότειναν εναλλακτικές ιδέες και σενάρια επανα-συγγραφής του έργου!!! Ο Χάρης, ο ήρωας ενός άλλου αξιόλογου βιβλίου του Γιώργου, με τίτλο » Πρέπει να σώσουμε τον Χάρη »  μάς έκανε δαιμόνιους εξερευνητές και ντετέκτιβ με σκοπό την σωτηρία του!!

Ο κ. Δάμτσιος μίλησε στα παιδιά για τον τρόπο που ένας συγγραφέας γράφει ένα βιβλίο, τις πηγές έμπνευσής του και τον τρόπο έκδοσής του!

Εκτός των άλλων ήταν μια πλούσια επιμορφωτική εμπειρία για τα παιδιά των μεγάλων τάξεων , δηλ. των Δ, Ε και ΣΤ!

Το βιβλίο για όλους μας είναι το παράθυρο να βλέπουμε το κόσμο μας! Γι’ αυτό κι οφείλουμε όλοι μας, ως γονείς, εκπαιδευτικοί και θεσμοί… να φροντίζουμε συνειδητά να το κρατάμε ανοικτό! Κάθε μέρα!!

Γιώργο σε ευχαριστούμε που ήρθες στο σχολείο μας και άνοιξες διάπλατα τα παραθύρια μας!!