Αρχείο ημέρας 5 Απριλίου 2023

Πανελλήνιοι διαγωνισμοί Φυσικών και Μαθηματικών

Το σχολείο μας όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος συμμετείχε και στους δύο πανελλήνιους διαγωνισμούς Φυσικών και Μαθηματικών, έχοντας την πεποίθηση ότι δίνεται η ευκαιρία στα παιδιά να αποκτήσουν χρήσιμη εμπειρία με την διαπραγμάτευση θεμάτων σε πανελλήνιο επίπεδο!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε και ΣΤ τάξεων διαγωνίστηκαν για περίπου δύο ώρες σε θέματα φυσικής συμμετέχοντας στην α΄ φάση του πανελλήνιου διαγωνισμού φυσικών «Αριστοτέλης», στις 23 Μαρτίου 2023 και ώρες 10-11.30 π.μ.

Ο διαγωνιμός διεξάγεται από το Τμήμα Φυσικής – Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ) και την Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση (ΕΕΦΕΕ), με έγκριση και υπό την αιγίδα (Φ.14/150221/ΦΔ/151441/Δ1/7-12-2022, Φ.14/62698/ΦΔ/157063/Δ1/19-12-2022, Φ15/137966/Δ2/7-11-2022) του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας.

Η Διευθύντρια και οι δάσκαλοι/ες των τάξεων εξήγησαν στα παιδιά την σημασία του διαγωνισμού αφενός ως μια πολύτιμη εμπειρία, αφετέρου ως μια ευκαιρία να δουν τι έχουν κατανοήσει από την μέχρι τώρα διδασκαλία των φυσικών και να αναδειχτούν πιθανά ταλέντα!

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που προσπάθησαν και αγωνίστηκαν να βρουν τις λύσεις! Ιδιαίτερα συγχαρητήρια αξίζουν στα παιδιά που αρίστευσαν.

Πιο συγκεκριμένα:

ΣΤ1 τάξη:

1.Πετρά Χαρά

2. Καζεπίδου Άννα Μαρία

3. Βαταντζή Κωνσταντίνα

3. Κουτσιούμπας Δήμος

4. Βαταντζής Αντώνης

ΣΤ2 τάξη:

1.Λιόλιος Μιχαήλ

1.Μπόγδανος Αργύρης

2.Χατζηϊωαννίδης Δημήτρης

3. Κερμινιώτη Ελισάβετ

3. Τσέλιος Γιώργος

Ε τάξη:

Πολύ καλά έγραψαν οι μαθητές/ριες:

Αμανατίδης Παναγιώτης-Αντώνιος

Βλάχου Αναστασία

Γρηγορόπουλος Βασίλης

Τρεμπελή Καλλιόπη

Την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023 διεξήχθη ή α΄ φάση του 17ου πανελλήνιου μαθηματικού διαγωνισμού «Παιχνίδι και Μαθηματικά» στο πλαίσιο του περιοδικού «ο μικρός Ευκλείδης» της ΕΜΕ (Ελληνική Μαθηματική Εταιρία), ώρες 8.15-10.15 π.μ. σε όλες τις σχολικές μονάδες της χώρας, που δήλωσαν συμμετοχή.

Τα παιδιά που διακρίθηκαν με άριστα είναι:

Ε τάξη:

1.Γρηγορόπουλος Βασίλης

1.Μποτσάι Χαρά

1.Τράιου Νεφέλη

2. Μπαμπάτσης Γιώργος

ΣΤ1 τάξη:

1.Βαταντζή Κωνσταντίνα

1. Κουτσιούμπας Δήμος

1.Μπασιούρη Ευαγγελία

1.Μπάτζιος Στέλιος

1.Τζαλλίλη Γεωργία

2.Πετρά Χαρά

2.Βαταντζής Αντώνης

ΣΤ2 τάξη:

1.Κοκούγια Αλέσια

1.Λιόλιος Μιχαήλ

2.Κερμινιώτη Ελισάβετ

Η Διευθύντρια κ. Αναστασία Λαφάρα και όλα τα μέλη του Συλλλόγου Διδασκόντων, την Τετάρτη 5 του Απρίλη 2023, παρουσία όλου του σχολείου συνεχάρησαν και καταχειροκρότησαν όλα τα παιδιά των Ε και ΣΤ τάξεων για την συμμετοχή τους στους διαγωνισμούς και την προσπάθεια που κατέβαλαν στη λύση των ασκήσεων.

Επαίνους αριστείας και βραβεία έδωσαν στα παιδιά που αρίστευσαν!