Αρχείο ημέρας 27 Οκτωβρίου 2016

Τιμώντας το έπος του 1940…

Σήμερα 27 του Οκτώβρη 2016 και ώρα 9.00 π.μ. το σχολείο μας γιόρτασε με λαμπρότητα παρουσία και των γονέων τη γιορτή της σημαίας και το έπος του 1940.

Υπεύθυνοι της γιορτής ήταν οι εκπαιδευτικοί κ.κ. Τσιαούσκογλου Νίκος και Αχλιώπας Μανώλης.

Στην αρχή οι εκφωνήτριες της ΣΤ΄ τάξης Κουιτίλα Πάολα και Μπασιούρη Γεωργία, κάλεσαν την Διευθύντρια κ. Λαφάρα Αναστασία να παραδώσει τη σημαία στους μαθητές και στις μαθήτριες που αρίστευσαν.

Η κ. Λαφάρα αφού έδωσε συγχαρητήρια στα παιδιά και στους γονείς για τις επιδόσεις τόσο τις γνωστικές όσο και της συμπεριφοράς τους, υπογράμμισε σε όλους τον σεβασμό που αξίζει κάθε παιδί ξεχωριστά για τον αγώνα που το ίδιο καταβάλλει στο δικό του οικογενειακό περιβάλλον, ανεξάρτητα του αποτελέσματος που τελικά πετυχαίνει.

Έτσι κάλεσε όλα τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης να  τα χειροκροτήσουμε και απευθυνόμενη σε όλους ζήτησε να τιμήσουν τη σημαία και τις αξίες που εκπροσωπεί!

Στη συνέχεια οι εκφωνήτριες παρουσίασαν το χρονικό του Β΄ παγκοσμίου πολέμου όπως αυτό εξελίχτηκε στην Ελλάδα, τονίζοντας τη συμβολή της Ελλάδας στην έκβασή του για όλη την ανθρωπότητα.

Η παρουσίαση ήταν πραγματικά άψογη καθώς υποστηρίχτηκε από πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό, ποιήματα, τραγούδια και δύο θεατρικά έργα:

Η Ε΄ τάξη συμμετείχε στο θεατρικό με τους στρατιώτες στο μέτωπο με ζωντανή μουσική επένδυση από τις μαθήτριες της ΣΤ΄  τάξης Γεωργιάδου Μαρία (αρμόνιο) και Φειδάντση Ελένη (κιθάρα)

Η ΣΤ΄ τάξη με ένα σατυρικό θεατρικό με θέμα το φασισμό και τα χαρακτηριστικά του μέσα από τα μάτια των παιδιών!

Τα παιδιά των άλλων τάξεων συμμετείχαν με ποιήματα και τραγούδια με προβολή βίντεο και μουσικής, υπέροχα εκτελεσμένα.

Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά μας και στους υπεύθυνους εκπ/κούς που πραγματικά φώτισαν με εξαιρετική επιτυχία όλες τις πλευρές του έπους του 1940.

Μίλησαν για την προσφορά της γυναίκας Ηπειρώτισσας και όχι μόνο, της τραγούδησαν μελωδικά, εξέθεσαν τα γεγονότα της κατοχής και της Εθνικής Αντίστασης!

Μια ευχάριστη έκπληξη μας επιφύλαξε η δασκάλα της Γ΄ τάξης κ. Τσάντζου Ελένη που επιμελήθηκε το βίντεο που πλαισίωσε το τραγούδι-εμβατήριο που τραγούδησαν οι τάξεις Α΄, Β΄ και Γ΄, όταν εκτός των άλλων εικόνων και παραστάσεων, εμφανίστηκαν και τα παιδιά του σχολείου μας να κάνουν παρέλαση!

Η γιορτή μας έκλεισε με την αναγγελία του εθνικού μας ύμνου!

Μια μικρή γεύση με πλούσια συναισθήματα για όλους εμάς αποτυπώνουν οι παρακάτω εικόνες: