Αρχείο μηνός Σεπτέμβριος 2016

Επίσκεψη στο Μουσείο των Αιγών

Σήμερα Τρίτη 27 του Σεπτέμβρη 2016, με την ανατολή της νέας σχολικής χρονιάς αισθανόμαστε πολύ τυχεροί που όλοι μαζί, τα παιδιά και οι εκπ/κοί του 6ου Δ.Σ. Νάουσας πραγματοποιήσαμε την πρώτη μας εκπαιδευτική επίσκεψη για φέτος, στο μουσείο της Βεργίνας.  Η ξενάγηση στο μουσείο των Αιγών, πραγματικό στολίδι της Ελλάδας,  έγινε με τη βοήθεια της κ. Ρούσσου Τασούλας, αρχαιολόγου και μητέρας μαθητών μας, την οποία ευχαριστούμε θερμά για την άψογη και άριστη συνεργασία και βοήθεια.

Τα παιδιά πριν ξεκινήσουν μαζεύτηκαν σε κύκλο στην αυλή του σχολείου μας και πληροφορήθηκαν με βιωματικό τρόπο για την αρχαιολογία ως επιστήμη και την ανασκαφή ως δραστηριότητα. Με τα απλά εργαλεία οριοθέτησαν τον υποτιθέμενο χώρο ανασκαφής, έσκαψαν, καθάρισαν, έδειξαν τα ευρήματα, τοποθέτησαν τις καρτέλες…

Στη συνέχεια επιβιβάστηκαν στα λεωφορεία και έφτασαν με ασφάλεια στο χώρο του μουσείου της Βεργίνας, περνώντας και θαυμάζοντας τον ποταμό Αλιάκμονα, τη γέφυρα και τα τείχη γύρω από τα μικρά φράγματα.

Στο μουσείο ξεναγήθηκαν από την κ. Ρούσσου στους τάφους του Φιλίππου του Β΄, του βασιλιά της Μακεδονίας, των ηρώων και στον τάφο του γιου του Μ. Αλέξανδρου, του Αλέξανδρου του Δ΄. Θαύμασαν τα πλούσια εκθέματα στις προθήκες, ενημερώθηκαν για τα κτερίσματα και γενικότερα για την καθημερινότητα των Μακεδόνων 2500 περίπου χρόνια πριν.

Τα παιδιά και οι εκπ/κοί πραγματικά ενθουσιάστηκαν από το χώρο, τα εκθέματα, την ιστορία του χώρου των Αιγών και φυσικά σε αυτό συνετέλεσε και η αγάπη και η ζωντάνια με την οποία η κ. Ρούσσου μας ταξίδεψε γοερά στην δόξα των Μακεδονικών χρόνων του 3ου -4ου και 5ου αιώνων π.Χ. !!

σύνεργα των ανασκαφών που έφερε η κ. Ρούσσου εξήγησε στα παιδιά αλλά και στις/στους εκπ/κούς, πως γίνεται μία ανασκαφή και τη σημασία της στην καταγραφή της ιστορίας.

Ο Αγιασμός στο σχολείο μας

Η αυλή του σχολείου μας γέμισε με όμορφες παιδικές παρουσίες και χαμόγελα! Ο πατέρας Κων/νος τέλεσε τον καθιερωμένο αγιασμό, ενόψει της αρχής της νέας σχολικής χρονιάς, διάβασε τις ευχές του Μητροπολίτη μας  και ευχήθηκε μια καλή και δημιουργική χρονιά!

Η Διευθύντρια κ. Λαφάρα Αναστασία υποδέχτηκε τα παιδιά, τους γονείς και εκπ/κούς, ευχαρίστησε το Δήμο για το βάψιμο του σχολείου και αφού ευχήθηκε σε όλους μια εποικοδομητική και δημιουργική χρονιά, εξήγησε στους γονείς για το νέο πλαίσιο λειτουργίας του σχολείου.

Τα χαμόγελα περίσσευαν και οι γλυκιές παρουσίες πολλές!!!

dsc09875-small dsc09876-small dsc09877-small dsc09878-small dsc09879-small dsc09880-small dsc09881-small dsc09882-small dsc09883-small dsc09884-small dsc09885-small dsc09886-small