Αρχείο ημέρας 6 Μαΐου 2014

«Μαθαίνω να κολυμπώ»

Για τρίτη συνεχή χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει στο εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Κολύμβηση και παιδί» που διοργανώνει ο Δήμος Νάουσας. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι μαθητές/ριες των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας και όπως αποδείχτηκε είναι ιδιαίτερα αγαπητό και ενδιαφέρον στα παιδιά. Φέτος επισκεφτήκαμε το κολυμβητήριο Νάουσας  δύο φορές στις 29 Απριλίου 2014 και στις 6 Μαΐου 2014…

Παρακολούθηση της «Ειρήνης» του Αριστοφάνη

Την Τρίτη 6 Μαΐου 2014 τα παιδιά της Δ΄ τάξης με τη συνοδεία της δασκάλας τους κ. Χριστίδου Όλγας παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τη θεατρική παράσταση ΄»Ειρήνη» του Αριστοφάνη. Το έργο ανέβασε η θεατρική ομάδα του 1ου Γυμνασίου Νάουσας, ειδικά διασκευασμένο για μαθητικό κοινό. Η παράσταση ήταν εξαιρετική και τα παιδιά με απόλυτη ευλάβεια και ενθουσιασμό την παρακολούθησαν!

Η επίσκεψή μας στο 3ο Γυμνάσιο

Τη Δευτέρα 5 Μαΐου 2014, με μεγάλη χαρά και προσμονή οι μαθητές/ριες της ΣΤ΄ τάξης των δύο συστεγαζόμενων Δημοτικών Σχολείων 6ου και 10ου , επισκέφτηκαν τους χώρους του 3ου Γυμνασίου Νάουσας. Η επίσκεψη που πλέον αποτελεί θεσμό για τα δύο σχολεία έγινε στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης των παιδιών στην επόμενη βαθμίδα εκπ/σης. Τα παιδιά συνοδεία της Δ/ντριας του 6ου Δ.Σ. κ. Λαφάρα Αναστασίας και της εκπ/κού του 10ου κ. Φειδάντση Ευθυμίας, υποδέχτηκαν με εγκαρδιότητα ο Δ/ντής του 3ου Γυμνασίου κ. Κύρου. Στην αίθουσα εκδηλώσεων συζήτησαν όλοι μαζί για το πλαίσιο λειτουργίας του νέου σχολείου, τα μαθήματα, τις απουσίες, τις εκδηλώσεις κ.ά.

Στη συνέχεια έγινε ξενάγηση σε όλους του χώρους του Γυμνασίου, ενώ τα παιδιά παράλληλα γνωρίστηκαν με καθηγητές που πιθανότατα θα έχουν την επόμενη σχολική χρονιά. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κ. Κύρου για την συνεργασία του και είμαστε σίγουροι την επόμενη σχολική χρονιά, ότι όλα τα παιδιά θα εγκλιματιστούν με ευκολία στο νέο σχολικό περιβάλλον.