Ξενάγηση στο κτίριο «Γενίτσαροι και Μπούλες»

Σήμερα Τρίτη 12 του Φλεβάρη και ώρες 10.00 π.μ. -11.30.π.μ. τα παιδιά της Β1 τάξης συνοδευόμενα από την κ. Ψυρίδου Αικατερίνη επισκέφτηκαν το κτίριο «Γενίτσαροι και Μπούλες» στην Νάουσα, κοντά στη γειτονιά του σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος της γλώσσας.

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στον α όροφο του κτιρίου, το σουσαμοποιείο, όπου είδαν τον αποφλοιωτή και τον αναδευτήρα του σουσαμιού! Στη συνέχεια πήγαν στην αίθουσα των χορευτών όπου ο υπεύθυνος του ομίλου μίλησε στα παιδιά για το έθιμο «Γενίτσαροι και Μπούλες». Είδαν και θαύμασαν τις στολές της Ναουσαίας, του Γενίτσαρου και της Μπούλας, όπως και παλιά αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν οι Ναουσαίοι την παλιά εποχή!

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με την ξενάγηση και ευχαρίστησαν όλοι για την φιλοξενία!!