Αρχείο ημέρας 23 Δεκεμβρίου 2016

Χριστούγεννα 2016

Με εξαιρετική επιτυχία και μεγάλη συμμετοχή από την πλευρά των γονέων πραγματοποιήθηκε η γιορτή των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς στο σχολείο μας, σήμερα Παρασκευή 23 του Δεκέμβρη 2016, στην κατάμεστη αίθουσα εκδηλώσεων.

Υπεύθυνοι για την προετοιμασία και διεξαγωγή της γιορτής ήταν οι μαθητές και οι μαθήτριες των Β΄ και Δ΄ τάξεων με την καθοδήγηση και αμέριστη υποστήριξη των εκπ/κών κ.κ. Ψυρίδου Κατερίνας (Β΄ τάξη) και Χριστίδου Όλγας (Δ΄ τάξη).

Αρχικά τα παιδιά με εξαιρετικό ταλέντο μας τραγούδησαν τα κάλαντα σε τέσσερις γλώσσες με τη βοήθεια ζωντανής μουσικής δηλ. στα Ελληνικά, Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά. Στο αρμόνιο ήταν η μαθήτρια της ΣΤ΄ τάξης Γεωργιάδου Μαρία και στην κιθάρα η  Φειδάντση Ελένη, που πραγματικά ήταν άψογες και στόλισαν μουσικά τα τραγούδια μας.

Οι μικροί μαθητές/ριες της Α΄ τάξης  μας τραγούδησαν στα Αγγλικά και μας χόρεψαν σε μοντέρνα διάθεση, ξεδιπλώνοντας την τσαχπινιά τους με την βοήθεια της εκπ/κού Αγγλικής κ. Γιούρου Πόπης.

Στη συνέχεια μας μίλησαν για τα ήθη και έθιμα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς και παράλληλα μας τραγούδησαν ζωντανά και με την ίδια μουσική συνδρομή των δύο κοριτσιών γνωστά χριστουγεννιάτικα τραγούδια.

Η γιορτή μας είχε δύο θεατρικά έργα:

«Τα Χριστούγεννα της ειρήνης» που έπαιξαν με περισσό ταλέντο τα παιδιά της Δ΄τάξης με την υποστήριξη της κ. Όλγας και

» Τα Χριστούγεννα της κρίσης» που έπαιξαν με εκπληκτικό μπρίο και τσαχπινιά τα παιδιά της Β΄ τάξης, με την βοήθεια της κ. Κατερίνας.

Στο τέλος παρά την οικονομική κρίση ήρθε τελικά ο Άη Βασίλης με την ευγενική χορηγία του Συλλόγου Γονέων- που γαλαντόμα προσέφερε σε μια ξεχωριστή εκδήλωση-έκπληξη στην αυλή του σχολείου, μια υπέροχη και χρηστική κατακόκκινη τσάντα ειδικά σχεδιασμένη για τα παιδιά μας-«ένα δικό μας δέντρο» γεμάτο από αγάπη, χαρά, ευτυχία, αυτοπεποίθηση ….

γεμάτο με κάλαντα- σε μια φοβερά καλλιτεχνική παρουσίαση-έκπληξη που πλαισιώθηκε και από  κλόουν που χόρεψαν και διασκέδασαν μαζί με τα παιδιά!

Πραγματικά ήταν μια  εκπληκτική σε έμπνευση, εκτέλεση και διοργάνωση χριστουγεννιάτικη γιορτή!

Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά, στις υπεύθυνες της γιορτής δασκάλες  κ.κ. Ψυρίδου Κατερίνα και Χριστίδου Όλγα, σε έλες και όλους που βοήθησαν και φυσικά στο Σύλλογο Διδασκόντων που πάντα είναι δίπλα μας και μας στηρίζει!!