Αρχείο μηνός Σεπτέμβριος 2024

Τα εκτάκια υιοθετούν τα πρωτάκια….

Επικαιροποίηση του θεσμού της υιοθεσίας για την φετινή σχολική χρονιά, στο πλαίσιο της διευκόλυνσης της μετάβασης των παιδιών από το Νηπιαγωγείο στο  Δημοτικό! Ένας υπέροχος θεσμός που βοηθάει τόσο τους/τις ανάδοχους μαθητές και μαθήτριες της Έκτης τάξης όσο και τα υιοθητέντα παιδιά της Α τάξης!!

Πρώτη μέρα στο σχολείο!!

Την Τετάρτη 11 του Σεπτέμβρη 2024 έγινε ο αγιασμός της νέας σχολικής χρονιάς, που μόλις ανέτειλε!

Η σχολική μας αυλή ζωντάνεψε από τα χαμόγελα και τις φωνές των παιδιών, που έδωσαν ξεχωριστό χρώμα στην πρώτη μέρα μιας ακόμη σχολικής χρονιάς!

Τον αγιασμό τίμησε με την παρουσία της η Διευθύντρια Εκπ/σης κ. Γώτη Ευθυμία, ο πρόεδρος και τα μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, πλήθος γονέων και φυσικά τα δύο νηπιαγωγεία μας! (6οκαι 10ο)

Το κλίμα συγκινητικό και γιορταστικό!

Τα παιδιά και τους γονείς υποδέχτηκε η Διευθύντρια του Σχολέιου κ. Αναστασία Λαφάρα και όλα τα μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων.

Χαιρετισμό απηύθηναν η Διευθύντρια Εκπ/σης κ. Γώτη, ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων κ. Δάμτσιος και η Διευθύντρια του Σχολείου κ. Λαφάρα.

Τον αγιασμό τέλεσε ο πάτερ Ιωάννης που ευχήθηκε επίσης στα παιδιά, στους γονείς και τις/τους εκπ/κούς, μια καλή, δημιουργική και ευλογημένη σχολική χρονιά!

Η Διευθύντρια εκπ/σης και η Διευθύντρια του σχολείου τόνισαν την αξία της συνεργασίας των μελών της σχολικής κοινότητας με ένα κοινό όραμα:

Την μεταλαμπάδευση αξιών με σκοπό την δημιουργία, ελεύθερων πολιτών, με ικανότητες και δεξιότητες που αναπτύσσουν και προετοιμάζουν την αυτονομία και αυτοδιάθεση των παιδιών!

Στη συνέχεια οι γονείς της Α΄ τάξης με τα παιδιά τους φιλοξενήθηκαν στην αίθουσα της Α τάξης, όπου γνώρισαν τις δασκάλες τους και φυσικά πήραν και τα δωράκια που με επιμέλεια κι αγάπη τους πρόσφεραν!

Όλοι κι όλες μαζί ευχηθήκαμε …

Μια όμορφη, δημιουργική και εποικοδομητική σχολική χρονιά με υγεία, κατανόηση και αγάπη!

Αγιασμός 2024-25

Αγαπημένοι μας γονείς και παιδιά, σας ενημερώνουμε ότι

την Τετάρτη 11-Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 10 το πρωί

θα γίνει ο αγιασμός στην αυλή του σχολείου μας!

Φορέστε το πιο πλατύ σας χαμόγελο σας και την θετική σας διάθεση και ελάτε μαζί να ξεκινήσουμε τη νέα σχολική χρονιά με χαρά, υγεία και αισιοδοξία!!

Σας περιμένουμε!!!

Με αγάπη