Αρχείο ημέρας 5 Μαΐου 2021

Επιστροφή στα θρανία: Γενικές οδηγίες και για το self Test για covid 19

Την Δευτέρα 10 Μαϊου 2021 επιστρέφουμε στην δια ζώσης διδασκαλία στο σχολείο μας, μετά από σχετική ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας.

Εκπαιδευτικοί και μαθητές/ριες θα προσέρχονται κανονικά με μάσκα, τηρώντας όλα τα μέτρα υγιεινής και ασφάλειας που ήδη γνωρίζουμε όλοι μας.

Υπάρχει όμως μια επιπλέον υποχρέωση από όλους μας, εκπαιδευτικούς και μαθητές/ριες!

Είναι υποχρεωτικό όλοι μας να έχουμε κάνει από πριν το τέστ για τον κορονοιο, που πρέπει να είναι αρνητικό. Το τέστ μπορούμε από την Τετάρτη 5 Μαϊου να το προμηθευτούμε

δωρεάν από το φαρμακείο, με το ΑΜΚΑ ή τον προσωρινό αριθμό κοινωνικής ασφάλειας.

Είναι υποχρέωση μας να συμπληρώσουμε υπεύθυνη δήλωση ή να το σημειώσουμε στην σχολική κάρτα ( που υπάρχει στο διαδίκτυο) και να το δείξουμε στον υπεύθυνο εκπαιδευτικό, στην είσοδο του σχολείου.

Κάθε μαθητής/δια δικαιούται δύο τέστ την βδομάδα.

Το τέστ μπορούμε να το κάνουμε δύο φορές την βδομάδα: Κυριακή βράδυ και Τετάρτη βράδυ.

Καλή επιτυχία!!

Σας περιμένουμε με αγάπη να τα καταφέρουμε όλοι μαζί, όπως κάναμε μέχρι τώρα!

Χρόνια πολλά! Χριστός Ανέστη!

Μπορείτε να δείτε πατώντας

στον παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε το βίντεο με τις οδηγίες για τα βήματα που θα κάνουμε για να κάνουμε τον έλεγχο για τον κορονοιο: