Αρχείο ημέρας 7 Νοεμβρίου 2017

Γιορτάζοντας το έπος του 1940 και τη σημαία…

Με μεγάλη συγκίνηση και συμμετοχή τόσο των μαθητών/ριών όσο και των γονέων πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός του έπους του 40 και της ελληνικής σημαίας, την παρασκευή 27 του Οκτώβρη 2017 και ώρα 9.00 π.μ. στην αίθουσα Βέτλανς του Δήμου Νάουσας.

Τη γιορτή ετοίμασαν και παρουσίασαν με εξαιρετική επιτυχία οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ  και Δ΄ τάξεων με την βοήθεια των κ.κ. Τσάντζου Ελένη και Αχλιώπα Εμμανουήλ που ήταν και οι υπεύθυνοι της διοργάνωσης.  Η κ. Ελένη ετοίμασε και πρόβαλε  ηλεκτρονικά τα ιστορικά και θρησκευτικά γεγονότα , ενώ τη γιορτή πλαισίωσαν όλα τα παιδιά των Γ΄ και Δ΄ τάξεων με την αμέριστη υποστήριξη και άψογη συνεργασία των εκπ/κών και των μαθητών/ριών των δύο τάξεων, αποδεικνύοντας στην πράξη ότι η ηλικία δεν αποτελεί εμπόδιο στην επιτυχία δύσκολων διοργανώσεων.

Αρχικά καλωσόρισε τους γονείς καιμ τα παιδιά η εκπ/κός κ. Ελένη Τσάντζου και στη συνέχεια οι μαθητές των δύο τάξεων ανέλαβαν τόσο τη ροή της παρουσίασης όσο και την απαγγελία ποιημάτων, ενώ τα τραγούδια της γιορτής τραγούδησαν όλα τα παιδιά με οδηγούς τα παιδιά της Δ΄ τάξης, που ως μεγαλύτερα είχαν και το μεγαλύτερο μερίδιο του στησίματος της γιορτής, με τη βοήθεια φυσικά των δασκάλων τους.

Η γιορτή έκλεισε με την απαγγελία του εθνικού ύμνου, την παρουσίαση ενός βίντεο ειδικά για τους γονείς με τις συνέπειες του Β΄ παγκόσμιου πολέμου για την Ελλάδα και τις ευχαριστίες της Δ/ντριας κ. Λαφάρα Αναστασίας. Η κ. Λαφάρα έδωσε συγχαρητήρια στους/στις μαθητές/ριες των Γ΄ και Δ΄ τάξεων, και  στους κ.κ. Τσάντζου Ελένη και Αχλιώπα Εμμανουήλ, για την εκπληκτική και ολοκληρωμένη παρουσίαση των ιστορικών γεγονότων και την τιμή και τον σεβασμό που επέδειξαν στη διοργάνωση της γιορτής. Τόνισε επίσης τον ρόλο που έπαιξαν οι συνέπειες του πολέμου εκτός των άλλων και στη σημερινή κατάσταση της χώρας μας και την ευθύνη όλων μας απέναντι στο σεβασμό και τιμή στους αγώνες των προγόνων μας!

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Σας υπενθυμίζουμε ότι

την Τετάρτη 9 Νοεμβρίου 2017 και ώρα 17.30 μ.μ. στο σχολείο,

θα πραγματοποιηθεί εκ νέου η συνέλευση Γονέων και Κηδεμόνων  του σχολείου μας

για την ανάδειξη νέου Δ.Σ.  του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Το απερχόμενο Δ.Σ.