Αρχείο ημέρας 14 Απριλίου 2016

Αγώνες πετοσφαίρισης… 2016

Με μεγάλη επιτυχία, αγωνιστικότητα αλλά και αθλητικό πνεύμα ολοκληρώθηκαν οι αγώνες ΑΘΛΟΠΑΙΔΕΙΑΣ αγώνων πετοσφαίρισης Δημοτικών Σχολείων περιοχής Νάουσας. Το σχολείο μας συμμετείχε με δύο (2) ομάδες (12 μαθητές/ριες  των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων), την Πέμπτη 7 Απριλίου 2016 και ώρα 9.00-13.30 μ.μ. στο ΔΑΚ Νάουσας, συνοδεία της εκπ/κού Φυσικής Αγωγής κ. Οικονόμου Μαριάνθης, που ήταν και η υπεύθυνη προετοιμασίας.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά μας και στην γυμνάστριά μας την κ. Μαριάνθη Οικονόμου!!

Ομορφαίνοντας τον κήπο μας…

Προσεγγίζοντας τη γνώση βιωματικά αρχικά τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης, στα πλαίσια υλοποίησης του προγράμματος αγωγής υγείας με θέμα την φυσική άσκηση, την Πέμπτη 7 Απριλίου 2016, με τη βοήθεια και επίβλεψη του δασκάλου τους κ. Νίκου Τσιαούσκογλου, της Δ/ντριας κ. Λαφάρα και του κ. Κολοβού, έσκαψαν τον κήπο και στη συνέχεια έβαψαν τα παρτέρια.

Την επόμενη μέρα τα παιδιά όλων των τάξεων φύτεψαν λουλούδια στα παρτέρια της σχολικής μας αυλής. Με το σκαλιστήρι, έσκαψαν μια λακκούβα, φύτεψαν το φυτό που έφεραν από το σπίτι, έριξαν φρέσκο χώμα, εμπλουτισμένο με φυσικό λίπασμα – που απλόχερα μας το προσέφερε ο κ. Γιώργος Λαφάρας, παππούς μαθητή μας, που μας βοήθησε εθελοντικά στο σκάψιμο, μία βδομάδα πριν και τον ευχαριστούμε πολύ γι? αυτό ? και τέλος το πότισαν ρίχνοντας νερό γύρω από τη ρίζα με προσοχή και αγάπη. Από δω και στο εξής αναλαμβάνουν την προστασία και την φροντίδα τους ο καθένας ξεχωριστά για το φυτό του αλλά και όλοι μαζί για τον κήπο!

Μπράβο στα παιδιά μας και στους δασκάλους?

Στην προσπάθειά μας αυτή έχουμε την αμέριστη βοήθεια και συμπαράσταση του Συλλόγου Γονέων και πολλών γονιών που εθελοντικά προσφέρουν τον προσωπικό τους χρόνο και με πολύ μεράκι βάφουν, καθαρίζουν ομορφαίνουν την αυλή του σχολείου μας!!

Τους ευχαριστούμε πολύ-πολύ!!