Αρχείο ημέρας 6 Οκτωβρίου 2015

Γιορτάζοντας την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Σήμερα Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015 γιορτάσαμε την πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού με δράσεις κατά τη διάρκεια όλης της ημέρας, αφιερωμένες στα ολυμπιακά ιδεώδη και αξίες μέσα από την προσέγγιση της διοργάνωσης των παραολυμπιάδων.

Πιο συγκεκριμένα το πρώτο δίωρο τα παιδιά με τη βοήθεια των δασκάλων τους επεξεργάστηκαν παραμύθια και ιστορίες  με θέμα το σεβασμό της διαφορετικότητας.

Στη συνέχεια, προβλήθηκαν βίντεο σχετικά με τη διοργάνωση της Παραολυμπιάδας και των αγωνισμάτων στα οποία συμμετέχουν τα άτομα με αναπηρία (ανά δύο τάξεις με τη βοήθεια προτζέκτορα).

Ακολούθως, τα παιδιά εκφράστηκαν με δημιουργικό τρόπο αποτυπώνοντας σε χαρτί του μέτρου ομαδικά τα συναισθήματά τους και τις εντυπώσεις τους. Κατασκεύασαν ακόμη το δέντρο της διαφορετικότητας.

Κατά τη διάρκεια της 5ης ώρας τα παιδιά της Α΄ και Β΄ τάξης έπαιξαν παιχνίδια  σε ρόλο ατόμων με δυσκολίες όρασης και κίνησης με τη βοήθεια  βοηθών (από τα ίδια τα παιδιά).

Τέλος στις δύο τελευταίες ώρες έπαιξαν αγώνες μπάσκετ (Δ΄), χειροσφαίρισης (Ε΄ και ΣΤ΄)  και ποδοσφαίρου (Ε΄ και ΣΤ΄), τιμώντας έτσι τον αγώνα όλων εκείνων των ατόμων που όχι μόνο δεν καθηλώνονται συναισθηματικά από την αναπηρία τους, αλλά μάς δίνουν μαθήματα θάρρους και αξιοπρέπειας στην πραγματική ζωή.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και τις /τους εκπ/κούς που υποστήριξαν τις δράσεις και κυρίως στην εκπ/κό Φυσικής Αγωγής κ. Οικονόμου Μαριάνθη που είχε τη γενική επιμέλεια της διοργάνωσης!

….