Αρχείο ημέρας 16 Δεκεμβρίου 2014

Ενδοσχολικής συνέχεια… στρατηγική επίλυσης προβλήματος!

Με μεγάλο ενδιαφέρον συνεχίστηκε η ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπ/κών του σχολείου μας, με εισηγητή τον Σχολικό Σύμβουλο 2ης ΠΔΕ Ημαθίας κ. Πέτρο Σταγιόπουλο, σήμερα Δευτέρα 15  Δεκεμβρίου 2014 και ώρες 17.00-20.30 μ.μ. το απόγευμα.  Το σεμινάριο παρακολούθησαν και εκπ/κοί του συστεγαζόμενου 10ου Δ. Σ.  Νάουσας μαζί με τον Δ/ντή του κ. Γ. Παπαγεωργίου.

Η Δ/ντρια κ. Λαφάρα Αναστασία καλωσόρισε το σχολικό σύμβουλο και ευχαρίστησε για ακόμη μία φορά τις /τους συναδέλφους/ισσες για το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή τους στην επιμόρφωση, τονίζοντας τη σημασία της στην ανάπτυξη μιας σχολικής κουλτούρας που δεν επιβάλλεται απέξω αλλά πηγάζει από τις ανάγκες όλων τω μελών της σχολικής κοινότητας.

Το θέμα της επιμόρφωσης αφορούσε στο πρώτο μέρος, την ανάπτυξη και καλλιέργεια των στρατηγικών επίλυσης προβλήματος όχι μόνο στα μαθηματικά αλλά και σε όλα εν γένει τα μαθήματα…

Αμέσως μετά το διάλειμμα με τον καφέ και τα «εδέσματα» που τον συνόδευαν και στο δεύτερο μέρος, έγινε μια αξιολόγηση των δύο  επιμορφωτικών συναντήσεων και συζητήθηκε η πρόταση να γίνει μία ακόμη συνάντηση γύρω στο Μάρτιο του 2015… πρόταση για την οποία επιφυλασσόμαστε να απαντήσουμε στο μέλλον, με την ανατολή της νέας χρονιάς!