Αρχείο ημέρας 23 Οκτωβρίου 2014

Ο εορτασμός του Μακεδονικού Αγώνα

DSC06273 (Small)

Με μεγάλη επιτυχία, συγκίνηση και σεβασμό γιορτάστηκε από το σχολείο μας η ημέρα μνήμης  του Μακεδονικού Αγώνα, την Δευτέρα 13 Οκτωβρίου 2014 και ώρα 8.30 π.μ. στον πολυχώρο της Βέτλανς, με πρωταγωνιστές τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης και υπεύθυνη εκπ/κό την κ. Τσάντζου Ελένη.

DSC06281 (Small)

Μέσα από ένα συγκινητικότατο power-point, με υπέροχη μουσική υπόκρουση και με παραστατικότατη αφήγηση οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης με την αμέριστη συμπαράσταση της δασκάλας τους παρουσίασαν το χρονικό του ένδοξου και ελάχιστα προβεβλημένου Μακεδονικού Αγώνα.

DSC06276 (Small)

Την προβολή παρακολούθησαν μαθητές και μαθήτριες των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄  τάξεων του 6ου και 10ου Δ. Σ. Νάουσας καθώς και η Α΄ τάξη του 3ου Γυμνασίου Νάουσας, με την παρουσία  δασκάλων, καθηγητών και των Δ/ντών, κ. κ. Παπαγεωργίου Γεώργιο και Κύρου Νικόλαο.

DSC06271 (Small)

Μετά το τέλος της εκδήλωσης μέσα από ειδική τελετή ευχαρίστησε το σχολείο μας την εξαιρετική κίνηση των παιδιών της περσινής ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας να εμπλουτίσουν τη βιβλιοθήκη μας με βιβλία της Π.Δέλτα και όχι μόνο. Τα παιδιά αγόρασαν τα βιβλία με τα χρήματα που μάζευαν για 3 ολόκληρα χρόνια στο ταμείο τους, ξεπερνώντας με την κίνηση αυτή τις προσδοκίες όλων μας, ευχάριστα!

DSC06283 (Small)

Στο β΄μέρος της εκδήλωσης η δασκάλα της ΣΤ΄ τάξης (φετινής και περσινής) κ. Τσάντζου Ελένη εξήγησε τόσο τη διαδρομή που όλοι μαζί διάνυσαν επί τρία χρόνια ώστε να φτάσουν αφενός να προβούν στη δωρεά και αφετέρου να τιμήσουν την Π. Δέλτα για την προσφορά της στον Μακεδονικό Αγώνα.

DSC06302 (Small)

Μια διαδρομή κατά την οποία έγινε  καταγραφή πολύ σημαντικών ιστορικών γεγονότων μέσα από το έργο της Πηνελόπης Δέλτα. Ιστορικά γεγονότα που γέννησαν  στις καρδιές των παιδιών της περσινής τάξης την αγάπη για τον τόπο τους, την μαρτυρική Μακεδονία, το θαυμασμό για την 4.000 ετών ελληνική ιστορία της και την επιθυμία να μεταλαμπαδεύσουν τα συναισθήματά τους αυτά και στα παιδιά που θ΄ακολουθούσαν!

DSC06288 (Small)

Η Δ/ντρια κ. Λαφάρα Αναστασία, υλοποιώντας απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, ευχαρίστησε τα παιδιά για την αξιέπαινη πράξη τους και μέσα σε μια πολύ συγκινητική ατμόσφαιρα, αφού παρέλαβε προσωπικά τα βιβλία  από τα χέρια τους,   έδωσε σε όλους και όλες έγγραφο ευχαριστήριο για την πράξη τους!