Αρχείο ημέρας 16 Σεπτεμβρίου 2014

Μαθήματα Α΄ Βοηθειών

Στα πλαίσια ενημέρωσης και επιμόρφωσης των εκπ/κών του σχολείου μας σε θέματα αντιμετώπισης τραυματισμών και άλλων ατυχημάτων που μπορεί να χρειαστεί να ντιμετωπίσουμε ως εκπ/κού στους χώρους του σχολείου μας,  διοργανώθηκαν μαθήματα Πρώτων Βοηθειών από την υπεύθυνη νοσηλεύτρια του ΕΕΣ του Παραρτήματος Βέροιας κ. Χρυσούλα Λιούλια.

Το ενδιαφέρον όλων μας ήταν εξαιρετικά μεγάλο και όλη η διαδικασία ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη..

O Αγιασμός στο σχολείο μας!

Με μεγάλη χαρά υποδεχτήκαμε όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας των δύο συστεγαζόμενων σχολείων (6ου & 10ου) τις μαθήτριες και τους μαθητές μας, στην αυλή του σχολείου μας όπου τελέστηκε ο καθιερωμένος αγιασμός ενόψει της νέας σχολικής χρονιάς 2014-2015.

Η αυλή γέμισε φωνές και φωτίστηκε από τα χαμόγελα και τις παρουσίες των μικρών μας «συνοδοιπόρων» στο μεγάλο και γοητευτικό ταξίδι αγάπης,  γνώσης και εξερεύνησης…με το πλοίο της αγωγής και της παιδείας…που μόλις ξεκινάει.

Στον αγιασμό, που τέλεσε ο πατήρ Στυλιανός παρευρέθησαν εκπρόσωπος της νέας Δημοτικής αρχής και ο σχολικός σύμβουλος της 2ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Ν. Ημαθίας, κ. Σταγιόπουλος. Τα παιδιά, τους γονείς, τις/τους εκπ/κούς και όλους τους παρευρισκόμενους καλωσόρισαν οι δύο Διευθυντές των σχολείων κ.κ. Λαφάρα Αναστασία και Παπαγεωργίου Γεώργιος,  ενώ χαιρετισμό απηύθυναν ο πατήρ Στυλιανός Μακρής εκ μέρους του Μητροπολίτη μας και φυσικά ο Σχολικός μας Σύμβουλος.

Ευχόμαστε ολόψυχα να έχουμε μια ομαλή, δημιουργική και ευλογημένη σχολική χρονιά!!!